۱۳۰هزار میلیارد تومان، ارزش املاک مازاد شناسایی‌شده دولت

20 آذر 1402
0 دیدگاه

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان این‌که مجموع فروش اموال غیردولتی از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۱ برابر با ۴.۹همت و در سال ۱۴۰۲ حدود ۴همت در راستای سیاست مولدسازی بوده است، گفت: ارزش املاک مازاد شناسایی‌شده دولتی حدود ۱۳۰همت برآورد می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مالک رحمتی در نهمین جلسه شورای اطلاع‌رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اولویت سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: اولویت اول ما واگذاری‌ اموال و بنگاه‌های دولتی در بازار سرمایه است.

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی با تأکید به این‌که مردمی‌سازی اقتصاد به‌معنای گره زدن معیشت مردم به تولید و سودآوری بنگاه‌هاست، گفت: اگر شرایطی ایجاد شود که سهامداری جایگزین خرید طلا، مسکن و… شود، به اقتصاد کشور، کنترل تورم و بهبود تأمین مالی و سودآوری بنگاه‌ها کمک کرده‌ایم.

وی در رابطه با فروش اموال غیردولتی گفت: مجموع فروش اموال غیردولتی از سال 1398 تا پایان سال 1401 برابر با 4.9 همت و در سال 1402 حدود 4 همت در راستای سیاست مولدسازی بوده است.

رحمتی با بیان این‌که منابع حاصل از مولدسازی صرف امور جاری کشور نمی‌شود، تصریح کرد: بورس کالا نیاز به تقویت بیشتر دارد و عرضه اموال دولت در بورس مسیر درستی است.

واگذاری اموال دولت

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره ارزش املاک مازاد شناسایی‌شده دولتی نیز توضیح داد: ارزش این املاک حدود 130 همت برآورد می‌شود.

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان این که مولدسازی اموال مازاد دولت 7 روش دارد، گفت: یکی از این روش‌ها واگذاری است. ماهیانه به‌طور متوسط 80 ملک جدید در راستای مولدسازی شناسایی و 30 مورد قیمت‌گذاری می‌شود و در فرآیند عرضه قرار می‌گیرد، با این حال چسبندگی به دارایی‌ها در دستگاه‌ها نیز بالاست.

رحمتی با ذکر این نکته که مولدسازی امری مغفول‌مانده در دولت‌های قبلی بود که دولت سیزدهم آن را اجرایی کرد، افزود: دستگاه‌های مختلف سازمان خصوصی‌سازی را در امر مولدسازی یاری کنند.

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی در پایان از برگزاری همایش ملی مولدسازی در آینده نزدیک خبر داد.

ارسال دیدگاه