امکان بهره‌مندی املاک مجاور فضا‌های سبز از منظر پارک‌ها فراهم شد

3 دی 1402
0 دیدگاه

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران طی یادداشتی از ابلاغ دستورالعمل طراحی نما‌های ساختمانی رو به فضا‌های سبز همگانی و در راستای بهره‌مندی املاک مجاور فضا‌های سبز از منظر پارک‌ها خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در متن یادداشت حمیدرضا صارمی؛ معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران آمده است: استفاده از “ظرفیت فضا‌های سبز عمومی” یکی از فرصت‌های حیاتی برای شهر تهران است که می‌تواند بر ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان تأثیر بسزایی داشته باشد.

حال بی‌تفاوتی پلاک‌های مجاور به فضا‌های سبز همگانی نسبت به این همسایگی منجر به هدر رفتن فرصت‌ها طراحی از یک سو و از سوی دیگر بسترساز تبدیل شدن فضا‌های سبز به فضا‌های ناایمن شهری شود.

در همین راستا و با توجه به ضرورت این مهم معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با ابلاغ دستورالعمل “طراحی نما‌های ساختمانی رو به فضا‌های سبز همگانی”، این بستر را فراهم کرده تا صاحبان املاکی که در همسایگی پارک‌ها و فضا‌های سبز سکونت دارند با ایجاد پنجره یا تراس رو به پارک، از نور و منظر فضای سبز موجود بهره‌مند شوند و با این اقدام، فضا‌های سبز همگانی در شرایط برخورداری نظارت اجتماعی فعال پلاک‌های مجاور و مشرف، امنیت و رونق بیشتری را تجربه می‌کنند و املاک مجاور و مشرف به فضای سبز از امکانات نورگیری و چشم‌انداز بی‌رقیب و ارزش‌افزا بهره‌مند می‌شوند.

به موجب این دستورالعمل اسناد ملاک عمل کنونی مربوط به آن دسته از فضا‌های سبز همگانی تجهیز شده یا حرائم قانونی آن‌ها و انواع محوطه‌ها و گذر‌هایی می‌شود که از نظر ثبتی در تملک شهرداری بوده و یا با تأیید سازمان املاک و مستغلات و یا ادارات املاک و مستغلات مناطق 22‌گانه در تملک شهرداری قرار گرفته و دارای کاربری تثبیت شده فضای سبز باشد.

ارسال دیدگاه